טיפולי שיניים - רפואת שיניים משמרת

טיפולים משמרים |  שיננית 

טיפולי שיניים משמרים

ברפואת שיניים משמרת עוסקים בשחזור מצב השן לקדמותה, טרם נגרם לה נזק. לדוגמא: פגיעה בשן עקב עששת (ריקבון בשן) או עקב נזקים הנובעים משחיקת השיניים, שבר, טראומה וכד'.

ברפואת שיניים משמרת עוסקים בשחזור מצב השן לקדמותה טרם נגרם הנזק, למשל עששת (ריקבון בשן) ומנזקים הנובעים משחיקת השיניים, שבר/טראומה וכדומה.

כל זאת ע"י שחזורים (סתימות) מסוגים שונים ומחומרים שונים.

מהי סתימה (שחזור)?

כדי לעצור את העששת שהתפתחה בשן, רופא השיניים מסלק את חומר השן העששתי (הרקוב) וממלא את החלק החסר בחומר שחזור (סתימה). חומר השחזור מחזיר את השן למצבה הראשוני מבחינת תפקוד, צורה ומראה. חשוב לטפל במוקדי העששת ולבצע את הסתימות מוקדם ככל האפשר וזאת כדי למנוע התפתחות עששת עמוקה, פגיעה במוך השן וצורך בטיפול שורש.

החומרים הנהוגים כיום לשימוש לשחזורים משתייכים לשלוש קבוצות עיקריות:
1. חומרים מרוכבים (סתימות לבנות)

2. יונומר הזכוכית

3. סתימות אמלגם

טיפולים משמרים - סתימה
טיפולים משמרים - סתימה לבנה
שן עם עששת, לפני ואחרי ביצוע סתימה עם חומר מרוכב

סתימות לבנות

בשיניים קדמיות ובאזורים בהם האסתטיקה הכרחית, מבצעים סתימות מחומר פלסטי בצבע השן. לביצוע סתימות אלה נדרש תהליך של סילוק חומר השן העששתי, כרסום השן בחומצה, מריחת שכבת חומר קישור על קירות החלל ומילוי החלל ע"י חומר שחזור פלסטי משחתי בצבע השן. את חומר השחזור הפלסטי המשחתי מקשים ע"י אור כחול מיוחד לקבלת שחזור חזק ועמיד.

סתימות אמלגם

זהו חומר מתכתי המורכב מסגסוגת של מתכות, עמיד בתנאי הפה ומשמש לביצוע סתימות במשך עשרות שנים.

מדוע צריך להחליף סתימות?
ביצוע הסתימה אינו מבטיח חסינות של השן בפני התפתחות עששת באזור שבין הסתימה לשן. במקרה של הופעת עששת בשולי הסתימה יש להחליפה ולבצע סתימה חדשה. כדי למנוע הופעת העששת מחדש יש להקפיד על צחצוח שיניים ושמירת היגיינת הפה, ולמנוע הצטברות של רובד חיידקים על משטחי השיניים.

טיפולים משמרים סתימת אמלגם

התקשרו או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

טיפולי שיננית

הסרת אבנית:

אבנית, הנוצרת בכל מקום על גבי השיניים, עלולה להזיק לחניכיים, לגרום לדלקות, ואף לעודד הפרשת רעלנים היוצרים ריח רע מהפה. הסרת אבנית הינה תהליך המבוצע אצל שיננית – במפגש אחד או בכמה מפגשים (תלוי בדרגת החומרה). אנו ממליצים על ביקור תקופתי כל 3-12 חודשים, תלוי בקצב הצטברות האבנית ובמצב החניכיים, וביעוץ עם רופא השיניים והשיננית.

הקצעות שורשים:

 פעולה המאפשרת ניקוי עמוק וסילוק האבנית והרובד החיידקי באזור התת חניכי. טיפול זה נעשה לרוב תחת הרדמה מקומית(הרדמה מקומית רגילה כמו בביצוע סתימות) וזאת כדי לאפשר ניקוי יסודי. לעיתים במסגרת טיפול הקצעות שורשים, אנו עושים שימוש בחומר הנקרא "פריוצ'יפ" – חומר אנטי בקטריאלי הפוגע בחיידקים אלימים בכיסי החניכיים, מונע את חזרתם ובכך גם את הנזק שבזיהום.

הקצעות-שורשים

הדרכה להיגיינה אוראלית:

צחצוח שיניים נכון חשוב ביותר לשמירה על בריאות השיניים וחלל הפה. צחצוח שיניים לקוי עשוי להשאיר שאריות של אוכל בחלל הפה, להזיק לחניכיים וליצור שכבה קשה של אבנית על משטח השן וברווח שבין השיניים. הדרכה להגיינת הפה כוללת הסבר ותרגול צחצוח שיניים נכון, שימוש בעזרים לניקוי בין שייני, וכן ייעוץ תזונתי הכולל הימנעות ממאכלים ושתיה המעודדים עששת ו/או שחיקה חומצית של השיניים.

טיפול מונע בעזרת פלואוריד:

פלואוריד הוא מינרל המצוי בטבע. הוא גורם לשכבה החיצונית של השן (האמאייל) להיות עמידה יותר בפני התפתחות עששת, וכך הסיכון להיווצרות עששת נמוך יותר. ניתן לקבל פלואוריד בארבעה אופנים:
• במי השתייה.
• במשחת שיניים או שטיפות פה המכילות פלואוריד.
• בתוספי פלואוריד (גלולות לעיסה או טבליות מציצה) – יעיל אצל ילדים בזמן הסתיידות השיניים.
• בטיפולי אפליקציית פלואוריד מקומית (ג'ל ומשחה) על ידי השיננית או הרופא במרפאת השיניים.

כפות פלואוריד

תוספת פלואוריד מותאמת לכל מטופל באופן אישי ונקבעת ע"פ רופא השיניים והשיננית בהתייחס למספר שיקולים החל מרמת הסיכון לפתח עששת, האם מי השתייה באזור המגורים מופלרים, וכן הלאה. מינון הפלואוריד ואופן המתן (טיפות, אפליקציה מקומית וכו') נקבע בהתאם לצרכי המטופל.

פביין הורנונג - שיננית

פביין בוגרת בית הספר לשיננות שבציריך (שוויץ) משנת 1995.

לאחר עלייתה לארץ בשנת 2003 השלימה לימודים לתעודת שיננית במחלקה לבריאות השן בירושלים.

פביין עובדת מזה שנים רבות במרפאות לשיקום הפה, במרפאת אורתודנטיה ובמרפאות למחלות חניכיים.
פביין מקפידה על ניקוי שיניים יסודי וייעוץ לשמירה על הגיינת הפה בעדינות ובמסירות. היא רואה חשיבות רבה למתן יחס אישי למטופליה ולהתאמת הטיפול הנכון והמדוייק עבור כל אחד בנפרד, כגון המלצה על משחת השיניים המתאימה לצרכי המטופל, התאמת עזרי צחצוח מתאימים, מעקב אחר בעיות חניכיים, איתור מוקדי עששת ועוד. 

פביין נשואה ואמא ל 7 ילדים. היא עוסקת בפעילות חברתית, מתנדבת בקו החם התומך בנשים כנגד הטרדות מיניות, ומדריכה כלות צעירות לקראת נישואיהן.   

פביין-הורנונג שיננית

שרון כספי

שרון בוגרת לימודי שיננות בבית הספר לרפואת שיניים באוניברסיטת ת"א משנת 1991.

עוסקת בשיננות במגזר הציבורי והפרטי במרפאות שיניים רב תחומיות, ובמקביל מטפלת באוכלוסיות עם צרכים מיוחדים במרפאת איזי שפירא שברעננה מעל ל 20 שנים. לשרון גישה טיפולית סבלנית, עדינה ומכילה.

שרון נשואה ואמא ל 4 בנות בוגרות.

בשעות הפנאי אוהבת לעסוק בספורט ולבלות בחוף הים.

שרון-כספי שיננית
Call Now Button