טיפולי שורש

בשפה העברית המושג טיפול שורש מסמל טיפול יסודי מהמסד ועד הטפחות, מושלם ומדויק. 

ברפואת שיניים לטיפול שורש מוניטין מפוקפק והא נתפס כטיפול כואב ומסובך. האמנם?
כדי לענות על שאלה זו יש להבין כיצד בנויה השן, מהו טיפול שורש ומתי הוא נדרש, ומהם הסיכונים הקיימים בטיפול. במאמר זה תמצאו את התשובות לשאלות אלו ואחרות.

טיפולי שורש

מבנה השן

השן מורכבת משכבות:

אמייל
זו השכבה החיצונית של כותרת השן, המורכבת ברובה מרקמה קשה (96% מינרלים). אין בה עצבים, ולכן פגיעה באמייל אינה גורמת לכאב. עם זאת, האמייל אינו מתחדש, ולאחר שהשן בוקעת היא אינה יכולה לצור אמייל חדש.

דנטין
רקמה קשה ו"חיה", כלומר – מגע בשכבת הדנטין בשן מורגש, ולכן בזמן טיפולים כמו סתימות וטיפולי שורש יש צורך בהרדמה מקומית. לדנטין יכולת התחדשות מסוימת, כאשר לאורך השנים הדנטין מתעבה פנימה, על חשבון חלקו הפנימי של השן – מוך השן.  זו גם הסיבה שהשיניים שלנו מצהיבות עם השנים, כיוון שנפח הדנטין, שצבעו צהוב, מתעבה, ולכן עם השנים צבען של השיניים הופך צהוב.

מוך השן
מתחת לשכבת הדנטין נמצא חלל ובו רקמה רכה, בו ישנם כלי דם, עצבים, תאיים ורקמת חיבור. טיפול השורש מתבצע בשכבה זו.

מתי יש צורך בטיפול שורש?

טיפול שורש נדרש במצבים בהם קיימת פגיעה במוך השן לדוגמא עקב עששת שהגיעה עד לשכבת המוך ופגעה בה. מכיוון שלא ניתן לבצע טיפול שיביא להחלמת המוך אין מנוס מלבצע טיפול שורש בו מוציאים את כל רקמת מוך השן.

מהם התסמינים שעלולים להעיד על צורך בטיפול שורש?

ההחלטה על הצורך בטיפול שורש מתבססת על אבחנה קלינית ועל קיומם של אחד או יותר מהתסמינים הבאים:

  • שן כואבת ללא גירוי (כאב ספונטני), לרוב כאב המתגבר בלילה. הדבר עלול להעיד על כך שמוך השן מודלק.
  • כאב בתגובה לקור, שאינו חולף מהר – לרוב מעיד על כך שיש צורך בטיפול שורש. כאשר הכאב בתגובה לקור חולף מאליו – ייתכן שמדובר ב"חור" בשן, או ברגישות יתר של השן מסיבות שונות, אך לא בהכרח כזה שדורש טיפול שורש.

 

חשוב להדגיש שגם אם המטופל/ת ביצע/ה צילום רנטגן ונראה שיש עששת עמוקה ("חור") בשן, לעתים לא ניתן לקבוע בוודאות אם העששת הגיעה לשכבת מוך השן וזאת מכיוון שצילום רנטגן הנו הדמיה דו ממדית בה ממד העומק אינו מדויק.

כיצד מתבצע טיפול שורש?

ניתן לחלק את תהליך הטיפול למספר שלבים:

פתיחת השן
זהו השלב הראשון בטיפול, בו, לאחר הרדמה מקומית, הרופא יוצר פתח בכותרת השן אשר מגיע עד למוך השן. במידת הצורך, בעיקר כשמדובר בשן אחורית, יש צורך בהלבשת יריעת גומי על השן (נקראת גם סכר גומי), שעוטפת אותה ומבודדת אותה מרוק. זאת מכיוון שהחיידקים שברוק עלולים לפגוע בתהליך הטיפולי ואף להוביל לזיהום מקומי בשן.

הוצאת מוך השן
שלב זה כולל את הוצאת מוך השן על כל תכולתו, כלומר איתור כל תעלות השורש והסרת הרקמה הרכה שבתוכם, ניקוי חלל השן וחיטוי מחיידקים וזיהומים. בשל מורכבות הפעולה (לדוגמא קושי באיתור תעלות שורש צרות מאוד), לעתים הרופא ייעזר בשלב זה במיקרוסקופ.

חבישה
במקרה בו תעלות השורש מזוהמות, או שלא ניתן להגיע לכל האזורים בחלל הפנימי של השן, ייתכן שהרופא יחליט להכניס אל חלל השן חומרים אנטיספטיים, שמטרתם השמדת החיידקים במקום. שלב זה נקרא חבישה והוא חלק מתהליך החיטוי בטיפול השורש. במקרה כזה טיפול השורש לא יסתיים באותו היום, ויש צורך בסתימה זמנית וחזרה למרפאה לאחר מספר ימים להמשך סיום טיפול השורש.

איטום
זהו השלב האחרון בתהליך, הכולל אטימת החלל בו היה מוך השן, באמצעות חומר מילוי. מטרת האיטום היא מניעת כניסה של חיידקים אל חלל השן, שעלולים להביא לזיהום חוזר. זהו שלב חשוב מאוד שמשפיע רבות על הצלחת הטיפול לאורך זמן.

הרכבת כתר
טיפול שורש שנעשה בשן אחורית דורש לא פעם הרכבת כתר. הסיבה לכך פשוטה – כחלק מתהליך הטיפול, מסיר הרופא חומר שן, וכתוצאה מכך הופכת השן דקה ושבירה יותר. הכתר עוטף את השן ושומר עליה מפני סדקים ושברים.

האם יש חשיבות לסוג שורשי השן בטיפול שורש?

התשובה היא כן. האנטומיה של השורש יכולה להשפיע על אופן הטיפול והמכשור הנדרש בו.

כך למשל, בשן עם שורשים כפופים ישנו אתגר גדול יותר בטיפול, ניקוי וחיטוי של תעלות השורש. 

במקרים אחרים יכולים להופיע בשן תעלות מתלכדות, מסתעפות או בואריאציות אנטומיות שונות, כגון תעלות בצורת האות C, שהופכות את הטיפול למורכב יותר. 

לעתים יבקש המומחה בטיפולי שורש לבצע צילום סיטי של השן, על מנת לקבל תמונה טובה של סוג השורש ולהתאים את הטיפול והמכשור הנדרש בהתאם.

מה הוא אפיסקטומי?

אפיסקטומי הוא הליך בו מומחה בטיפולי שורש מבצע טיפול בקצה השורש עצמו, ולא דרך כותרת השן. מדובר בהליך ניתוח הכולל הרמה של החניכיים, קטימת קצה השורש שמתחת לחניכיים, ניקוי וחיטוי ואטימה שלו.

אפיסקטומי מתאים במספר מצבים:

  • טיפול שורש חוזר – כאשר טיפול שורש קודם נכשל ויש צורך בטיפול נוסף, לעתים ההעדפה היא לבצע את הטיפול דרך השורש, בין אם בשל העדפה שלא לפגוע בכתר שעל השן, ובין אם בשל חשש שטיפול דרך כותרת השן עלול להוביל לשבירתה.
  • אנטומיה – מבנה בעייתי של השן מהווה גם הוא סיבה לבחירה באפיסקטומי.
טיפולי שורש

כאב לאחר טיפול שורש

כאבים לאחר טיפול שורש וחידוש טיפול שורש הם תסמין נפוץ, שנגרם כתוצאה מהתפתחות דלקת מקומית מתחת לשורש שמובילה לבצקת שיוצרת לחץ על העצבים וגורמת לכאבים. הטיפול בכאב נעשה באמצעות אנטיביוטיקה ומשככי כאבים ולרוב הכאב חולף לאחר מספר ימים.

מהם סיכויי ההצלחה של טיפול שורש?

כיום, בעקבות התקדמות ופיתוחים בתחום, אחוזי ההצלחה של טיפולי שורש וחידושי טיפולי שורש גבוהים. כך, סקירת ספרות שפורסמה בשנת 2007 ובחנה 2000 מקרים של טיפולי שורש, מצאה ששיעורי ההצלחה של הטיפול עומדים על 91.45%. מחקר אחר, שפורסם בשנת 2023, מצא שאחוזי ההצלחה של הטיפול נעים בין 80.8%-87.8% .

מהן הסיבות האפשריות לכשלון טיפול שורש?

ישנן מספר סיבות אפשריות לכשלון הטיפול:

  • איטום לא מספק של חלל השן – מצב זה עלול להוביל לחדירה של חיידקים ולזיהום.
  • תעלות שורש שלא טופלו – מקרה בו לא כל תעלות השורש מטופלות, עלול גם הוא להוביל לזיהום. סקירת ספרות בנושא סיבוכים בטיפולי שורש מעלה כי הסיכון לפתח דלקת בעקבות תעלות לא מטופלות בשן שעברה טיפול שורש עומד על 82.6% – 98%.
  • פגיעה בחומר השן – לעתים הטיפול גורם לנזק לחומר השן, כאשר במקום הפגיעה "מתיישבים" חיידקים וגורמים לזיהום ולדלקת.
  • סדקים אורכיים לאורך שורש השן – מצב שבו נוצר סדק בשן ויש צורך לעקור אותה
  • מכשור רפואי שנשאר בתעלות שורש השן – סקירת ספרות שפורסמה ב-2020 מעלה שהסיכוי לאירוע בטיפולי שורש זה נמוך ועומד בין 0.7% ל – 7.4%.

חידוש טיפול שורש

כאשר טיפול השורש נכשל, יש צורך בחידוש טיפול שורש. מדובר בטיפול שורש נוסף, שאינו מצריך הרדמה מקומית, מכיוון שלא נותרו עצבים בשן שעברה טיפול שורש.

סיכויי ההצלחה של הטיפול דומים לאלו של טיפול שורש ראשון, אך חשוב לציין שהסיכון ביצירת סדק אורכי בשן בחידוש טיפול שורש גבוה יותר לעמת טיפול שורש ראשון, בשל הצורך בהסרת חומר שן בפעם השנייה.   

 

לסיכום: טיפול שורש הנו בהחלט טיפול הדורש דיוק ומיומנות אך בידיים מקצועיות אינו מחויב להיות כואב או מפחיד. הקפדה על כל שלבי הטיפול בצורה יסודית מעניק אחוזי הצלחה גבוהים לטיפול ומפחית אי נעימות.

Call Now Button