יישור שיניים שקוף- אורתודונטיה

יישור שיניים שקוף - כל המידע על הדרכים השונות ליישור שיניים בלתי נראה

עד לשנים האחרונות, עזרים ליישור שיניים היו נחלתם הבלעדית של ילדים ובני נוער. עזרים אלה היו כה מסורבלים ובולטים, עד כי מבוגרים שנזקקו ליישור שיניים נטו לוותר על התהליך, כיוון שהעדיפו לחיות עם שיניים עקומות מעט מאשר עם גשר לשיניים. אך לא עוד. בשנים האחרונות מתחוללת מהפכה משמחת בעולם האורתודנטי, כאשר טכנולוגיות חדשות בתחום מאפשרות יישור שיניים מהיר, יעיל, והכי חשוב – נסתר.

השיטה הפופולרית ביותר ליישור שיניים נסתר היא שימוש בגשר שקוף, אשר כמעט ואינו נראה לעין בלתי מזוינת. מהם הסוגים השונים של יישור שיניים שקוף? מה היתרונות והחסרונות של התהליך? האם הוא מתאים לכולם? וכמה הוא עולה? על כך ועוד במאמר שלפניכם.

מהו יישור שיניים שקוף?

עד לאחרונה, השיטה השלטת ליישור שיניים הייתה שימוש בגשר או פלטה לשיניים (אביזרים שזכו לכינוי החיבה "ברזלים"). בטכנולוגיה זו, נעזרים בסמכים (קוביות) כדי לאחוז כל שן ושן ולהזיז אותה למקומה הרצוי.

כדי להפחית את המפגע האסתטי שיצר הגשר, פותחו גם סמכים שקופים או לבנים שהשתלבו יותר טוב במראה השיניים, וכן אפשרות של גשר פנימי, המורכב על צידן הפנימי של השיניים.

מלבד הפגיעה האסתטית, עזרי היישור הללו אצרו בחובם עוד מספר חסרונות משמעותיים: הם היו לא נוחים ביותר, דרשו תחזוקה וניקוי תכופים, גרמו לאגירת שיירי מזון ופלאק אשר גרמו לדלקות חניכיים ועששת, הדבקות הסמכים על גבי האמייל גרם לנזק לאמייל בעת הסרתם בסיום הטיפול, ובנוסף המטופלים נאלצו לענוד אותם במשך שנים לפני שהגיעו לתוצאות המצופות.

סוגי סמכים:

מכשיר הרחבה - אורתודנטיה
מכשיר הרחבה
סמכים חיצוניים - אורתודנטיה
סמכים חיצוניים

קשתיות שקופות (פלטות שקופות / סדים שקופים)

כיום, השיטה של קשתיות שקופות הולכת וצוברת פופולריות ברחבי הארץ, במיוחד בקרב בני נוער ומבוגרים.

יישור שיניים שקוף, המכונה גם "גשר שקוף לשיניים", עושה שימוש בטכנולוגיה מיוחדת המאפשרת יישור של שיניים באמצעות סדרה של פלטות שקופות המיוצרות באופן אינדיבידואלי לכל מטופל.

הפלטות, (או בשפה המקצועית – "קשתיות"), עשויות מפולימר דק וגמיש ביותר, המורכב על השיניים באופן שכמעט אינו נראה לעין. בתהליך התקנת גשר שקוף, סורקים את שיני המטופל באמצעות סורק דיגיטלי. בעזרת תוכנה ייעודית יוצרים תוכנית טיפול וירטואלית המורכבת משלבי הטיפול המתוכננים, בהן  השיניים זזות למקומן הרצוי.

בשלב זה ניתן להתרשם מהתוצאה הסופית המתוכננת  על גבי המחשב ואף לבצע שינויים במקרה הצורך. לאחר אישור תוכנית הטיפול ע"י הרופא והמטופל, בעזרת מדפסת תלת מימדית מדפיסים דגמים של מספר קשתיות שקופות, אשר על המטופל להחליף כל שבועיים לערך, עד שהשיניים שלו מגיעות למנח המושלם.

לצורך קבלת תוצאות מיטביות אנו משתמשים בשיטות ליישור שיניים שקוף כגון: סדים שקופים אינויזוליין ואירוק.

קשתיות שקופות - הדרך הפשוטה והאסתטית ליישור שיניים

הקשתיות השקופות ניתנות להסרה, ועל המטופל להרכיב אותן בין 20 ל-22 שעות ביממה (כלומר גם במהלך השינה בלילה).

מומלץ להסירן בעת האכילה או צחצוח שיניים, דבר המאפשר נוחות מקסימלית למטופל.

הטכנולוגיה של גשר שקוף מתאימה לבני כל הגילים וכמעט לכל הליקויים האורתודנטיים. כמו בכל שיטה ליישור שיניים, יש לטפל קודם בבעיות דנטאליות קודמות, כגון מחלות חניכיים ו/או עששת (חורים בשיניים). חשוב לדעת כי השיטה דורשת שיתוף פעולה מצד המטופל, כיוון שהוא יכול להסיר את הפלטה השקופה בכל זמן. בשל כך, השיטה עשויה להיות פחות מעשית כאשר מדובר בילדים קטנים.

לצורך קבלת תוצאות מיטביות אנו משתמשים בשיטות ליישור שיניים שקוף כגון: סדים שקופים אינויזוליין ואירוק.

השיטות השונות לביצוע יישור שיניים שקוף

בישראל, ישנן שתי שיטות עיקריות שבאמצעותן מבצעים יישור שיניים שקוף:

אינויזליין (Invisalign)

אינויזליין (Invisalign) הינה חברה אמריקאית שהיתה מבין הראשונות לפתח את שיטת יישור השיניים בקשתיות שקופות.

התהליך בשיטה זו בסה"כ דומה ליתר השיטות: המטופל מגיע לפגישה ראשונית אצל הרופא המטפל, שמצלם את שיניו באמצעות סורק דיגיטלי. התמונות נשלחות למעבדה של חברת אינוייזולין, אשר מייצרת סדרה של קשתיות שקופות בטכנולוגיה מיוחדת הנקראת Align. המטופל מרכיב כל פלטה שקופה ליישור שיניים למשך פרק זמן של כשבועיים עד שלושה, ומגיע לבדיקת ביקורת כל מספר שבועות אצל האורתודנט.

אורך הטיפול וכמות הקשתיות

כמות הקשתיות השקופות הנצרכות בטכנולוגית אינוייזולין משתנה על פי מצב השיניים של המטופל, כאשר הממוצע עומד על כ-20 קשתיות בסך הכול ונמשך בין שנה לשנה וחצי. ישנם מקרים שבהם לא ניתן להשתמש בפלטה שקופה מבית אינוייזולין, לדוגמא כאשר ישנם מרווחים גדולים מחמישה מילימטרים בין השיניים, במקרים בהם יש שן בעמדה מסובבת או נטויה באופן קיצוני, שיניים חסרות ועוד.

איירוק (Irock)

שיטת איירוק (IROCK) ליישור שיניים היא חדשה קצת יותר מקודמתה, אך עושה שימוש בתהליך דומה. גם בשיטת איירוק מייצרים סדרה של קשתיות שקופות המתאימות בצורה אינדיבידואלית ומושלמת לכל מטופל. שיטה זו מתאימה לכ-85% מהליקויים האורתודונטיים הקיימים.

בשיטת איירוק, משתמשים בטכנולוגיה ייחודית הנקראת Orthorx-logo כדי לייצר את הקשתיות, וגם כדי להראות למטופל במהלך שלבי הטיפול את ההתקדמות שעבר, ואת השינויים שהוא עוד עתיד לעבור. ניתן גם לעקוב אחר התהליך באפליקציה ייחודית בטלפון האישי.

אורך הטיפול וכמות הקשתיות

אורך הטיפול מהיר יחסית – בדרך כלל מדובר בפרק זמן של כחצי שנה עד שנה, ובכמות של כ-12–18 קשתיות שקופות. ישנם טיפולים שבשבילם ניתן להשתמש גם בטכניקה חדשנית הנקראת ספיד-איירוק. בתהליך זה משתמשים בשניים עשר קשתיות, והוא נמשך בין שלושה לשישה חודשים בלבד.

יישור שיניים שקוף בשיטת איירוק הוא זול יחסית לשיטת האינוייזולין, אך חסרונה הוא שמדובר בטכנולוגיה חדשה, שעדיין אינה מוכרת מספיק בארץ ובעולם, כך שהמידע הקיים לגביה בספרות מוגבל יחסית.

קצת על יישור שיניים נסתר

נוסף על גשר שקוף, ישנן שתי דרכים מוצלחות ופופולריות ביותר ליישור שיניים נסתר:

יישור שיניים פנימי (לינגואלי): 

 
 • בשיטה זו, משתמשים בסמכי המתכת הקלסיים, אך מרכיבים אותם בחלק הפנימי של השיניים. יתרונות השיטה הם במחירה הנמוך (יחסית לגשר שקוף), אם כי המחיר גבוה משמעותית מזה של גשר רגיל. החסרונות הם שמדובר בגשר שאינו נוח, והוא עשוי להציק ללשון ואף לפצוע אותה אם לא נזהרים. בנוסף, הסמכים הפנימיים נוטים לאגור שאריות אוכל קשות לניקוי.

סמכים מחרסינה: 

 • בשיטה זו, משתמשים בגשר הקלסי ליישור שיניים, אך הסמכים עשויים מחרסינה ולא ממתכת. את החרסינה מייצרים במיוחד כדי להתאים באופן מושלם לגוון השיניים של המטופל. סמכים אלה כמעט ואינם נראים לעין, אך ניתן עדיין להבחין בחוט המתכת שמחבר ביניהם, אם כי אפשר לטשטש את צבעו באמצעים שונים. השימוש בסמכים מחרסינה הוא מעט יקר יותר מסמכי המתכת הרגילים, אך הוא זול יותר מקשתיות שקופות או גשר לינגואלי. סמכי חרסינה טומנים בחובם את אותם חסרונות שיש בגשר מתכת רגיל – הם קשים לניקוי ועשויים להיות לא נוחים ומעיקים. בנוסף, הם מעט עדינים ושבירים יותר מסמכים רגילים.
סמכים לינגואלים
סמכים לינגואלים
סמכים שקופיים
סמכים שקופיים

תהליך הטיפול

יישור שיניים על ידי גשר שקוף עשוי להימשך בין שלושה חודשים לשנתיים, בהתאם למצב השיניים של המטופל ושיתוף הפעולה שלו עם התהליך. חשוב לזכור כי ניתן להסיר את הקשתיות, אך חשוב להרכיב אותן לפחות 20–22 שעות ביממה כדי להגיע לתוצאות הרצויות במהירות המקסימלית. יישור שיניים בשיטת IROCK הוא בדרך כלל מהיר יותר, אך בשתי השיטות תהליך הטיפול דומה ביותר:

 1. פגישה ראשונית: בדרך כלל, הפגישה הראשונה עם האורתודנט היא פגישת היכרות ואבחון כללית, שבה הרופא מצלם את פיו של המטופל, בודק את בריאות השיניים ומציג לו את האפשרויות העומדות בפניו.
 2. סריקה דיגיטלית: הרופא מבצע סריקה תלת ממדית של השיניים ושולח אותה למעבדה יחד עם תוכנית טיפול מפורטת.
 3. קבלת הדמיה: החברה שולחת לרופא הדמיה של הקשתיות. במקרים מסוימים הוא יערוך תיקונים קלים וישלח את האישור הסופי למעבדה.
 4. ייצור הקשתיות: המעבדה מייצרת את הקשתיות על פי תוכנית הטיפול שגיבש הרופא.
 5. מסירת הקשתיות למטופל: בפגישה זו, הרופא מעביר את הקשתיות למטופל ומסביר לו בדיוק כיצד להשתמש בהן. בשלבי הטיפול הראשוניים המטופל עשוי לסבול מכאב קל, הצטברות רוק וקושי קל בדיבור. המטופל יונחה לשמור על ההנחיות הבאות:
 • הסרת הקשתית בעת אכילה, צחצוח שיניים או שתיית כל משקה מלבד מים
 • הקפדה על צחצוח שיניים לאחר כל ארוחה ולפני עטייה של הקשתית
 • שמירה על היגיינה אוראלית מצוינת והקפדה על ביקור תקופתי אצל השיננית
 • ניקיון הקשתית במשחת שיניים פעם ביום
 • הרחקת הקשתית ממקורות חום ושמירתה במקום בטוח
 1. פגישות ביקורת: המטופל מגיע אחת ל-4–6 שבועות לפגישת ביקורת אצל הרופא, אשר מוודא כי השיניים והחניכיים בריאים וכי הטיפול מתקדם כמתוכנן.
 2. סיום הטיפול: לאחר שהשיניים ישרות באופן מושלם, המטופל עשוי לקבל קשתית נוספת הנקראת קיבוע נשלף אותה יש לחבוש מספר שעות קטן ביום לשם שימור התוצאה.

יתרונות יישור שיניים שקוף

 • אסתטיקה: אין ספק כי מדובר בשיטה האסתטית ביותר ליישור שיניים. הגשר השקוף הוא בלתי נראה כמעט לחלוטין, והוא מאפשר לכם ליצור לעצמכם את החיוך המושלם בלי להתפשר על שנים של פגיעה אסתטית מתסכלת.
 • נוחות: הקשתיות השקופות כמעט ולא גורמות לכאב, לא מפריעות ללשון או לשפתיים ולא פוגעות באיכות הדיבור.
 • התאמה לליקויי סגר רבים: הטכניקות השונות של יישור שיניים שקוף מתאימות לכ- 80–85% מהמקרים שבם נדרש יישור שיניים.
 • התאמה לגילים שונים: הנוחות והאסתטיקה של הקשתיות השקופות הופכות אותן מתאימות לכל גיל, אפילו לילדים ולבני גיל הזהב.
 • היגיינה: הקשתיות קלות ביותר לניקוי, במיוחד בהשוואה לטכניקה הוותיקה של שימוש בסמכי המתכת, שנוטים לאגור שאריות מזון בחריצים ובחרכים שלהם.
 • שמירה על בריאות החניכיים תודות להגינה אורלית טובה יותר.
 • אין צורך בהדבקות סמכים שגורמים נזק לאמאיל השיניים.
 • מהירות ויעילות: ההתאמה המושלמת לכל מטופל מאפשרת טיפול מהיר, יעיל ואפקטיבי ביותר
 • ניידות: הקשתיות השקופות ניתנות להסרה וקלות לאחסון. 

חסרונות יישור שיניים שקוף

 • נדרש שיתוף פעולה מלא של המטופל: כיוון שהקשתיות ניתנות להסרה, הטיפול לא יעיל במקרה של מטופלים שמתקשים לעקוב אחר ההוראות במדויק, כמו כאשר מדובר בילדים קטנים או במבוגרים הנוטים לשיכחה.
 • מחיר: יישור שיניים שקוף יקר באופן משמעותי מיישור שיניים בשיטות אחרות.

יישור שיניים שקוף - מחירים

אם חיפשתם בגוגל מחירים של יישור שיניים שקוף, חשוב שתזכרו כי תהליך זה דורש ייצור קשתיות אישיות לכל מטופל בטכנולוגיה מתקדמת ויוקרתית. בשל כך, מדובר בתהליך יקר באופן יחסי, אך בהחלט משתלם לטווח הארוך. חשוב לזכור כי מחירי הטיפול משתנים בהתאם לכמות הקשתיות שדרושות לכל מטופל ומורכבות התהליך הדרוש.

מחירי יישור שיניים בטכנולוגיית אינוייזולין נעים בין 10,000 – 25,000 שקלים.

מחירי יישור שיניים בטכנולוגיית איירוק נעים בין 7,000 –20,000 שקלים.

שאלות נפצות בנושא יישור שיניים שקוף

משך הטיפול בדרך כלל קצר יותר בשיטת יישור שיניים שקוף, כיוון שהוא מפעיל לחץ ממוקד ומדוייק על השיניים הדורשות יישור.

כיוון שניתן להסיר את הקשתיות בכל עת, אין שום הגבלה על מזונות או שתייה. תוכלו ליהנות מלעיסת מסטיק, משתייה מתוקה וממזונות חמים או קרים לפי רצונכם, ולאחר מכן לצחצח שיניים היטב ולהחזיר את הפלטה השקופה למקומה.

חשוב לצחצח את השיניים לאחר כל ארוחה ובטרם החזרת הקשתית למקומה, כיוון שלא רצוי להרכיב קשתית על שיניים מלוכלכות.

לא. הקשתית השקופה אינה אוגרת שאריות מזון או פוגעת באימייל שעל השן. בשל כך, השיניים שומרות על צבען הטבעי ואין צורך בהלבנתן בסוף התהליך.

יישור שיניים שקוף מגיע לאותן תוצאות כמו יישור שיניים בשיטות הישנות, אלא שהוא מהיר, מדויק ונוח יותר.

יישור שיניים שקוף - לפני ואחרי:

ישור שיניים שקוף - לפני
לפני
ישור שיניים שקוף - אחרי
אחרי
יישור שיניים שקוף - לפני
לפני
יישור שיניים שקוף - אחרי
אחרי
יישור שיניים שקוף - לפני
לפני
יישור שיניים שקוף - אחרי
אחרי
יישור שיניים שקוף - לפני
לפני
יישור שיניים שקוף - אחרי
אחרי
יישור שיניים שקוף - לפני
לפני
ייששור שיניים שקוף - אחרי
אחרי
Call Now Button